فیماچارت - آموزش و تحلیل بازارهای مالی

ابلاغیه بسیار مهم از طرف سازمان بورس/ پیش‌بینی بورس ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

پیش بینی بورس

سازمان بورس شرکت‌های بورسی را ملزم کرد تا فهرست زمین و ساختمان‌های خود را در قالب اطلاعیه «افشای فهرست زمین و ساختمان» بر روی سایت کدال منتشر کنند.
مطابق این مصوبه که در تاریخ ۲۶ تیر ماه به تصویب رسیده است، مقرر شده است تا فهرست زمین و ساختمان‌های ناشر در گزارش فعالیت هیات مدیره شرکت‌ها به مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده افشا شود.

شرکت‌هایی هم که مجامع خود را برگزار کردند باید در قالب اطلاعیه افشای فهرست زمین و ساختمان بر روی سامانه کدال، فهرست زمین و ساختمان‌های خود را قرار دهند.

پیش از این هم مزایده زمین‌ها و ساختمان‌های تحت مالکیت شرکت‌ها به خصوص بانک‌ها در بازار سرمایه چالش ایجاد کرده بود. در ماه گذشته هم میزان مبلغی که شرکت بهساز کاشانه یکی از املاک خود را به مزایده گذاشته بود برای سهامداران این شرکت باعث ایجاد نارضایتی کرده بود.

با تصویب این ابلاغیه که در جهت افزایش شفافیت در بازار سهام کشور بوده، می‌توان امیدوار بود که گردش اطلاعات و آگاهی‌رسانی در بازار سرمایه کشور بیشتر شود.

امروز بازار سهام با روندی مثبت به پایان رسید. همچنین بیشتر نمادهای شاخص‌ساز و کوچک بازار هم در روندی تعادلی قرار گرفتند. روند بازار فردا به نظر کارشناسان بازار سرمایه چگونه است؟

نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار فردا به تجارت‌نیوز گفت: بازار کماکان با روند نوسانی که برای این هفته پیش‌بینی کرده بودیم ادامه مسیر خواهد و در انتهای بازار فردا با اتمام فروش‌های مورد نیاز برخی از معامله‌گران برای عرضه اولیه، نشانه‌هایی از بهبود معاملات به نفع خریداران مشهود می‌شود.

وی همچنین افزود: در سهام شاخص‌ساز و به طور خاص گروه‌های دلاری بازار، با توجه به انتظارات کاهشی (هرچند اندک) ،کماکان استقبال پایداری توسط معامله‌گران صورت نمی‌گیرد. گروه پالایشی البته با حمایت‌های دولتی وضعیت نسبی با ثبات‌تری دارد.
میرزایی در بخش دیگری گفت: همچنین انتظار می‌رود استقبال بازار کماکان به سمت گروه‌های کوچک و تورمی باشد که از آن جمله می‌توان به گروه‌های دارویی، غذایی و زراعت اشاره نمود. همچنین بازی بزرگان پس از شکست مقاومت ۱۶۰۰ شروع خواهد شد.

روز گذشته مهران فتحی، کارشناس بازار سرمایه هم درباره روند شاخص بورس گفت: شاخص کل بورس در حال حاضر به نقطه مقاومتی خود رسیده و اصلاح در آن دور از انتظار نبوده است. به طور کلی تا پایان این ماه رشد خاصی در بازار نداریم و گروه‌هایی که به نظر می‌رسد روند بهتری را در این روند اصلاحی دشته باشند سهم‌های کامودیتی محور و پتروشیمی‌ها هستند.

اما امروز با روند مثبت بازار ، انتظار می‌رود تا روزهای آینده هم روند بازار مثبت باشد و فشار عرضه‌ها کمتر. اما گمانه‌های مختلفی زده شده است مبنی بر اینکه ممکن است در روز قبل از آغاز عرضه اولیه هفته جاری بورس با فشار فروش مواجه شود.

احسان بیگی، کارشناس بازار سرمایه در این باره معتقد است: معمولا در روزهای قبل از عرضه اولیه، برای فراهم کردن نقدینگی مورد نیاز برای خرید عرضه جدید، بازار با فشار فروش مواجه می‌شده است. اما به واسطه ریزش شاخص کل بورس در سال گذشته و خروج بسیاری از حقیقی‌ها از بازار، فشار فروشی مثل گذشته را در بازار تجربه نخواهیم کرد.
منبع:تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

[theme-my-login]