فارکساخبار اقتصاد جهان

ژاپن دوباره واردات نفت روسیه را از سر گرفت

بر اساس اطلاعاتی که روز چهارشنبه توسط وزارت دارایی ژاپن منتشر شد، این کشور خرید نفت روسیه را در ماه ژوئیه از سر گرفته است.

این در حالی است که در ماه قبل از آن یعنی ژوئن، به دلیل اینکه پالایشگاه‌های ژاپن شروع به حذف تدریجی نفت خام روسیه در بحبوحه تحریم های مرتبط با اوکراین کردند، واردات به صفر رسیده بود.

اگرچه این وزارتخانه حجم دقیق واردات نفت از روسیه را فاش نکرد، اما گفت که این واردات در ماه ژوئیه ۶۵.۴ درصد کمتر از مدت مشابه در سال گذشته بوده است.
بر اساس این گزارش، حجم واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از روسیه نیز ۲۶.۱ درصد نسبت به ژوئیه ۲۰۲۱ کاهش یافته و واردات زغال سنگ این کشور نیز ۴۰.۱ درصد شاهد کاهش بوده است.

با وجود کاهش حجم فیزیکی، ارزش صادرات سوخت روسیه به ژاپن به دلیل افزایش قیمت جهانی کالاها نسبت به سال گذشته ۴۵.۱ درصد افزایش یافت.

کویچی هاگیودا، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در ماه مه وعده داد که توکیو به تدریج وابستگی خود به منابع انرژی روسیه را کاهش خواهد داد، اما گفت که نمی تواند فوراً از نفت روسیه دست بکشد.

ژاپن همچنین از طرح گروه ۷ برای اعمال سقف قیمتی بر نفت روسیه که در حال حاضر مورد بحث است، حمایت می کند.

در عین حال، ژاپن واردات نفت خام خود از خاورمیانه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

واردات نفت خام ژاپن از خاورمیانه ۱۰ درصد رشد کرده در حالی که کل واردات نفت این کشور از همه کشورها ۳.۸ درصد افزایش یافته است. منطقه خاورمیانه بیش از ۹۰ درصد از کل مصرف نفت ژاپن را تأمین می کند، اما به دلیل نزدیکی آن، روسیه یک تامین کننده ارزشمند انرژی برای این کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا