اخبار کسب و کارها

چرخه زمانی در فارکس

شما پس از ورود به بازار فارکس، برای موفقیت در این بازار مالی و کسب درآمد بالا، باید با روند کلی بازار آشنا باشید و متناسب با روند بازار اقدام به معامله‌گری کنید. روند بازار فارکس می‌تواند در بازه‌های زمانی مختلف، متفاوت باشد و به بیانی دیگر، احتمال دارد با اینکه روند کلی بازار نزولی است، اما قیمت یک دارایی خاص در یک روند صعودی کوتاه مدت قرار گرفته باشد. همچنین برای معامله‌گرانی که به صورت روزانه معامله‌گری می‌کنند، روند بازار برای دقیقه به دقیقه اهمیت دارد اما تریدری که به فکر کسب سود در بلند مدت است و معاملات خود را هر چند هفته یکبار باز و بسته می‌کند، نوسانات دقیقه به دقیقه آن دارایی، اهمیت زیادی ندارد. در این شرایط است که اهمیت چرخه زمانی در فارکس نمود پیدا می‌کند. در واقع، با استفاده از بازه‌های زمانی مختلف می‌توان روند کلی بازار را شناسایی کرد و هم اینکه از روند کوتاه مدت استفاده نمود. ضمن اینکه با تغییر بازه زمانی نمودار قیمت دارایی‌های مختلف، می‌توان اطلاعات و داده‌های متناسب با سبک معامله‌گری خود را به دست آورد. اگر می‌خواهید راجع به چرخه زمانی در فارکس اطلاعات بیشتری به دست آورید، لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

چرخه زمانی در فارکس چیست

اکثر تریدرهای حرفه ای و موفق بازار فارکس معتقد هستند که بازار دارای چرخه می‌باشد و این چرخه در نتیجه نوع رفتار و کنش‌های معامله‌گران شکل می‌گیرد. نتیجه رفتار و کنش‌های معامله‌گران، تکرار روندها در بازار و ایجاد چرخه زمانی در فارکس می‌باشد. اگر یک معامله‌گر بتواند این روندها را ترسیم کند و حرکت‌های آینده را پیش بینی نماید، می‌تواند موفق شود اما نکته مهم، تشخیص مراحل مختلف بازار و اینکه در حال حاضر در کدام مرحله هستید، می‌باشد.

چرخه زمانی در فارکس را می‌توانیم یک الگوی قیمت یا حرکت قابل تشخیص بدانیم که با درجاتی از نظم در یک دوره زمانی خاص اتفاق می‌افتد. اندازه گیری طول چرخه زمانی در فارکس از پایین به بالاست. چرخه زمانی در فارکس، همچنین ابزار ارزشمندی برای درک آنچه در طبقات مختلف دارایی مانند اوراق قرضه، سهام، کالاها و دلار آمریکا اتفاق می‌افتد، می‌باشد.

زمانی که مشخص شود یک ارز خاص در یک بازه کوتاه در برابر چندین ارز قوی تر یا ضعیف تر می‌شود، احتمال این موضوع وجود دارد که یک حرکت جهت دار قوی به میزان قابل توجهی افزایش یابد. همین موضوع، چرخه زمانی در فارکس را به ابزاری عالی برای هر سیگنال معاملاتی اولیه‌ای که استفاده می‌کند، تبدیل می‌کند.

مشخصات چرخه زمانی در بازار فارکس

برای استفاده از چرخه زمانی در فارکس باید به مشخصاتی توجه داشته باشید تا بتوانید تحلیل درستی از چرخه ها انجام دهید. این مشخصات، به شرح زیر هستند :

طول چرخه

برای محاسبه طول چرخه‌های زمانی و پیش بینی کردن شروع چرخه‌های زمانی بعدی، می‌بایست فاصله میان دو کف قیمت را محاسبه کنید. سقف‌های قیمت، جایی میان فاصله دو کف قیمت شکل می‌گیرند.

تفسیر طول چرخه

چرخه‌های زمانی در فارکس هرگز در نقطه میان دقیق و یا در پایین ترین چرخه مورد انتظار به اوج خود نمی‌رسند و در اکثر مواقع، قله ها قبل یا بعد از وسط چرخه رخ می‌دهند. در صورتی که بازار صعودی باشد، تمایل قیمت‌ها برای رسیدن به سقف قیمت در نیمه آخر چرخه بیشتر است اما در صورت نزولی بودن بازار، تمایل قیمت‌ها برای رسیدن به سقف در نیمه اول چرخه بیشتر است.

اعتبار

یک چرخه زمانی در فارکس زمانی تقویت می‌شود و سیگنال فارکس معتبرتری دارد که چند چرخه کوچک تر همزمان یک سیگنال همسو را نشان دهند. بازگشت قیمت هم زمانی معتبر است که چرخه‌های ۱۰ هفته‌ای، ۲۰ هفته‌ای و ۴۰ هفته‌ای زمانی هم زمان از نقطه عطف چرخه عبور کنند.

وارونگی چرخه‌های زمانی

امکان دارد زمانی که انتطار دارید چرخه به کف قیمت برسد، قله جدید شکل بگیرد. این اتفاق مخصوصا در زمانی رخ می‌دهد که طی یک رخداد بازار تقویت شده باشد و از یک کف قیمت به سرعت عبور کرده باشد و یا اینکه اصلا کف قیمت را لمس نکند. البته در صورت عکس این قضیه هم، این اتفاق رخ می‌دهد.

زمانی که ارزش یک سهام یا جفت ارز در حال سقوط شدید است، ممکن است در جایی که باید قیمت ها به اوج می‌رسیدند به کف رسیده اند، وارونگی در چرخه‌های کوتاه مدت مثل ۱۰هفتگی بسیار بیشتر از چرخه‌های بلند مدت مثل ۴۰ هفتگی رخ خواهد داد.

تقسیم بندی داده های قیمتی در تحلیل بازار فارکس

دسته بندی داده قیمتی‌های در نمودارها به شما کمک می‌کند که قیمت واقعی را از قیمت غیرواقعی تشخیص دهید و پیش بینی‌های دقیق‌تری داشته باشید. داده‌های قیمتی در تحلیل تکنیکال، تشکیل شده از سه قیمت هستند :

 • قیمت روند : قیمت ها در روندهای قیمتی، یک حرکت جهت دار مداوم به سمت بالا یا پایین دارند.
 • قیمت چرخه‌ای : معمولا قیمت ها در یک چرخه در مقایسه با میانگین قیمت، انحراف به سمت بالا یا پایین دارند. انحراف قیمت ها زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت قیمت ها بالاتر یا پایین تر از حد متوسط باشد.
 • قیمت تصادفی: در چرخه زمانی در فارکس، قیمت‌های تصادفی در اثر نوسانات روزانه ظاهر می‌شوند.

چرخه زمانی در فارکس

انواع چرخه زمانی در بازار فارکس

انواع تایم فریم‌های معاملاتی در بازار فارکس، به شرح زیر هستند :

تایم فریم کوتاه‌ مدت

 • چرخه زمانی کوتاه مدت بازار فارکس، دوره زمانی کوتاه مدتی است که به صورت زیر می‌باشد :
 • تایم فریم در بازه زمانی ۵ دقیقه‌ای که در تحلیل M5 نشان داده می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی ۱۵ دقیقه‌ای که در تحلیل M15 نشان داده می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی ۳۰ دقیقه‌ای که در تحلیل سهم M30 نشان داده می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی ۱ ساعته که حرکت قیمتی سهم را در یک ساعت گذشته و با نماد H1 نشان داده می‌شود.
 • تایم فریم روزانه که برای بازه زمانی یک‌ روزه برای تحلیل سهم با نماد Daily نشان داده می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی یک‌هفته‌ای که برای این دوره زمانی با نماد Weekly نشان داده می‌شود.
 • تایم فریم در بازه زمانی ماهانه که در دوره زمانی یک‌ماهه با نماد Monthly نشان داده می‌شود.

تایم فریم میان‌ مدت

اگر انتخاب تایم فریم از بازه زمانی یک ماه بالاتر برود، تایم فریم از حالت کوتاه مدت خارج شده و میان مدت می‌شود. معمولا بازه‌های زمانی دوماهه، سه‌ماهه و شش ماهه به عنوان تایم فریم میان مدت شناخته می‌شوند و در تحلیل بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تایم فریم بلندمدت

زمانی که معامله‌گر برای تحلیل بازار، بازه زمانی بلند مدتی را انتخاب می‌کند، تایم فریم بلند مدت خواهد بود. بازه زمانی بالای ۹ ماه، یک سال و بیشتر در دسته بندی تایم فریم بلند مدت قرار می‌گیرد. چرخه زمانی بلند مدت به ندرت در تحلیل‌های بازار فارکس استفاده می‌شود.

چرخه های زمانی در بورس

بهترین بازه زمانی در فارکس

برای این سوال شما که بهترین بازه زمانی برای معامله در فارکس کدام است، نمی‌توانیم جواب قطعی دهیم زیرا بهترین بودن یک چرخه زمانی در فارکس، هرگز یک جواب قطعی و ثابت ندارد. تعیین بهترین بازه زمانی در فارکس بستگی به توانایی ها و مهارت‌های شما در معاملات دارد و برای طراحی استراتژی‌های معاملاتی، باید بدانید که میزان سود شما در کدام بازه‌های زمانی بیشتر خواهد بود.

برای پیدا کردن بهترین چرخه زمانی در فارکس، باید آزمون و خطای زیادی انجام دهید که می‌توانید برای این کار، از حساب دمو استفاده کنید تا متحمل ضرر نشوید. حساب دمو فارکس، حسابی است که به صورت آزمایشی در اختیار معامله‌گران تازه کار قرار می‌گیرد تا با استفاده از آن بتوانند تجربه و مهارت معامله‌گری را کسب کنند.

علاوه بر سبک معاملاتی و نوع دارایی در حال معامله، برخی از چرخه‌های زمانی در فارکس، برای سبک‌های خاصی از معامله‌گری مناسب هستند. به طور مثال اگر استراتژی معاملاتی یک تریدر به صورت ترید روزانه باشد، معاملات او برای مدت زمان کمتری نسبت به ترید موقعیتی باز خواهند ماند. برای چنین معامله ای، شخص معامله‌گر چند بار در روز معامله را باز و بسته می‌کند و نیاز زیادی هم به تایم فریم‌های ماهانه ندارد. چنین تریدری بیش از هر تایم فریم دیگری از دوره‌های زمانی کوچک مثل ۱۵ دقیقه یا حتی کمتر استفاده می‌کند.

در مقابل، معامله‌گران بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان که استراتژی معاملاتی آنها به صورت موقعیتی است و هر چند روز یکبار یا هر چند هفته یکبار معاملات خود را باز و بسته می‌کنند، به تایم فریم‌های کوتاه مدت مثل ۵ دقیقه ای نیازی ندارند و بیشترین تحلیل خود را در تایم فریم‌های بالا انجام می‌دهند.

اندیکاتور چرخه یاب

سخن پایانی

تریدرهای بازار فارکس برای آنکه بتوانند از نوسانات قیمت دارایی های خود کسب سود کنند، باید به تغییرات قیمت دارایی در بازه‌های زمانی مختلف، توجه داشته باشند و تحلیل‌های خود را بر اساس چرخه‌های زمانی انجام دهند. تریدر می‌تواند تمام تحلیل‌های خود را بر روی چرخه‌های زمانی مختلفی که انتخاب می‌کند، انجام دهد و در نهایت برای گرفتن پوزیشن معاملاتی اقدام نماید.

این مطلب توسط وبسایت امیرتریدر در اختیار شما قرار گرفت تا راجع به چرخه زمانی در فارکس، اطلاعات مفیدی به دست آورید. اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید از دیگر مطالب مربوط به بازار فارکس در وبسایت امیر تریدر (https://amirtrader.com/) دیدن فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا