اخبار کسب و کارها

چرا نورپردازی با چراغ خیابانی اهیمت دارد؟

نورپردازی و روشنایی معابر و خیابان‌ها به دلیل امنیت و کاهش حوادث و تصادفات و همینطور راحتی در عبور و مرور حائز اهمیت است.نورپردازی درست شرایط مناسب‌تر و دید بهتری را برای رانندگان ایجاد میکند.

مزیت‌های استفاده از چراغ خیابانی زیاد است اما اینجا به بررسی برخی از آن ها و مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

اولین و مهمترین مورد از انواع مزیت استفاده از چراغ خیابانی در نورپردازی کاهش تصادفات است. اگر نور کافی در جاده‌ها و خیابان‌های اصلی وجود نداشته باشد این را به طور قطع می‌توان گفت که تعداد تصادفات افزایش چند برابری خواهد داشت. نه تنها بنا بر علت ندیدن ماشین‌های اطراف بلکه به علت محو بودن تابلو‌های راهنمایی و رانندگی موجود در کناره و حاشیه جاده‌ها و عدم تابلوخوانی مناسب نمودار تصادفات شیب صعودی خواهد داشت. اما با قرار دادن چراغ های خیابانی مناسب و داشتن نور‌ کافی در هر بخش می‌توان از رخ دادن این حوادث جلوگیری کرد.

بیشتر جنایات مانند قتل و دزدی در شب و فضاهای تاریک انجام می شود که یکی از راه‌های کنترل آن کاهش فضا‌های تاریک و روشن کردن نقاط کم تردد با استفاده از چراغ های خیابانی در فضاهای شهری است.

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از چراغ خیابانی در نورپردازی شهری ایجاد فضای آرامش بخش است. نورپردازی مناسب با چراغ های خیابانی یکی از عواملی است که بر روحیه افراد تاثیر به سزایی دارد. شدت و رنگ نورپردازی نیز از عوامل ایجاد فضای آرامش بخش هستند.

استفاده از چراغ های خیابانی برای نورپردازی در فضاهای مختلف و شرایط جوی متفاوت مناسب است زیرا این چراغ ها در صورت سوختن قابل تعویض هستند. چراغ های خیابانی با ارتفاع زیاد، در شرایط جوی مختلف بسیار محکم هستند و به ندرت می سوزند.

در مقابل ویژگی‌هایی که چراغ خیابانی دارد دارای معایبی نیز میباشد:

این چراغ‌ها فقط نور جهت‌دار ارائه میدهند، بنابراین نمی توانند مانند اکثر چراغ‌ها نمی‌توانند نور را جوری پخش کنند که در همه جهات ساطع شود.

هزینه اولیه تهیه چراغ‌های خیابانی زیاد است و اما تفاوت هزینه پرداخت شده را میتوان در مصرف پایین انرژی و همینطور هزینه تعمییر آن جایگزین کرد.

نحوه نورپردازی با چراغ خیابانی

یکنواختی نور

یکی از فاکتورهای مهم در نورپردازی معابر، جاده ها رعایت یکنواختی در روشنایی است. در نورپردازی با چراغ خیابانی باید تا حد امکان با ایجاد یکنواختی و یکدستی در میزان نور محیط و کم کردن نقاط تاریک و روشن از مشکل خستگی وخیرگی چشم رانندگان و عابرین جلوگیری کرد تا هم از نظر زیبایی و هم از نظر امنیتی تمام اصول نورپردازی رعایت شود. البته یکدستی نور کم هزینه و یا ساده نیست و در روشنایی معابر باید نهایت تلاش را برای رعایت این موضوع کرد.

درخشندگی

درخشندگی در اصل به معنای روشن کردن سطح پس زمینه اجسام و فضاها برای تشخیص و دیده شدن آن ها در شب است و در روشنایی و نورپردازی خیابان، معابر و فضای باز شهری، به جای شدت نور استفاده می شود. به عنوان مثال در روشنایی معابر با چراغ خیابانی LED هدف روشن شدن و یا نورپردازی افراد نیست بلکه هدف از ایجاد روشنایی مشخص شدن معابر، موانع و گذرگاه ها و فضای عبور ایت تا حجم آن برای بینایی به راحتی قابل تشخیص باشد و رویت باشد. به بیانی ساده هدف از ایجاد روشنایی در معابر، سهولت عبور مرور در شب و کم کردن خطرات ناشی از برخورد افراد با موانع موجود است.

مقدار نور مورد نیاز برای نورپردازی فضاهای مختلف با چراغ خیابانی

مهم ترین وظیفه چراغ خیابانی، روشن کردن فضا در ساعت های تاریکی است و برای درست انجام شدن این وظیفه باید نورپردازی خیابان ها مطابق با اصول خاصی باشد. این اصول وابسته به نوع فضا از جمله جاده اصلی و یا فرعی، محل عبور عابر و یا فضای سبز، وابسته به نوع آسفالت، سطح ناهمواری ها و حتی آرایش نصب و عوامل دیگر است.

منبع:اکووات/ecowat.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا