فیماچارت - آموزش و تحلیل بازارهای مالی

این ۵ رمزارز را در این هفته دنبال کنید

ارز-دیجیتال
در حالی که بیت کوین در محدوده سرسختی گیر کرده و معامله می شود، ۵ رمزارز SOL ،HT ،ETC و AAVE به سمت بالا حرکت می کنند. طبق داده های Bybit، بیت کوین (BTC) ماه آوریل را با کاهش ۱.۹۸ درصدی به پایان رساند، تا برای اولین بار از سال ۲۰۱۵، کندل ماهانه آن به رنگ قرمز دراید.

در همین زمان، قیمت اتر (ETH) بیش از ۴۴ درصد افزایش یافت و به بالاترین سقف تاریخی خود در نزدیکی ۳،۰۰۰ دلار رسید. این واگرایی گسترده بین دو ارز رمزپایه برتر بازار نشان می دهد که بازارها به بلوغ رسیده اند و عملکرد ضعیف بیت کوین مانند گذشته بر عملکرد سایر آلتکوین ها تأثیر نمی گذارد.

روند صعودی اتر باعث شد این ارز با فشار خرید قابل ملاحظه ای از سمت تریدرها روبرو شود. اطلاعات حاصل از Bybit حاکی از آن است که بهره باز معاملات آتی اتر روز ۲۹ آوریل با ۵۲٪ افزایش نسبت به ماه قبل به ۸.۵ میلیارد دلار رسیده است. این افزایش از جانب معامله گران حرفه ای حمایت شده است که ظاهرا نسبت به سرمایه گذاران خرد دیدگاه صعودی تری نسبت به اتر داشته اند.

نمودار بازار

داده های بازار رمزنگاری نمای روزانه. منبع: Coin360

عملکرد قوی بخش رمزنگاری همچنان طیف وسیعی از سرمایه گذاران را به سمت خود جلب می کند. طبق گزارش Financial Times، شرکت VC آندرسن هوروویتز قصد دارد با جمع آوری ۸۰۰ تا ۱ میلیارد دلار برای یک صندوق سرمایه گذاری دیگر، به این موج تقاضای رو به رشد بپیوندد. جریان پول ورودی به پروژه های مختلف رمزنگاری نشان می دهد که دیدگاه سرمایه گذاران برای بلند مدت صعودی است.

BTC/USDT

روز ۳۰ آوریل قیمت بیت کوین از میانگین های متحرک آن بالاتر رفت اما خریداران نتوانستند این قدرت خود را حفظ کنند. الگوی کندل استیک دوجی در اول ماه می و افت دیروز آن به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۶،۸۳۳ دلار) نشان می دهد که فروشنده ها در سطوح بالاتر دارایی خود را به فروش می رسانند.

بیت کویننمودار روزانه BTC / USDT. منبع: TradingView

اگر فروشندگان بتوانند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵۵،۷۲۳ دلار) بکشانند، جفت ارز BTC/USDT می تواند تا مرز ۵۲،۳۲۳.۲۱ دلار و سپس تا ۵۰،۴۶۰ دلار کاهش یابد. میانگین متحرک صاف و قرارگرفتن شاخص مقاومت نسبی (RSI) در نزدیکی نقطه میانی، تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می دهد. این ویژگی می تواند باعث شود این جفت ارز برای چند روز دیگر در نوسان باقی بماند.

اگر جفت ارز BTC/USDT از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردد و به سطوحی بالاتر از ۵۸،۴۶۹.۰۹ دلار برسد، این دیدگاه اعتبار خود را از دست خواهد داد. چنین حرکتی نشان می دهد که خریداران با هر بار کاهش قیمت برای خرید اقدام می کنند. پس از آن، این جفت ارز می تواند به ۶۱،۸۲۵.۸۵ دلار برسد.در این سطح خریداران احتمالا با مقاومت شدید فروشنده ها روبرو می شوند.

اگرچه برای تأیید خیلی زود است، اما به نظر می رسد که این جفت ارز در حال تشکیل شانه راست یک الگوی سر و شانه احتمالی باشد. این وضعیت با شکست قیمت زیر خط گردن کامل خواهد شد. تا آن زمان، معامله گران باید مراقب باشند اما نباید با پیش بینی یک شکست مقاومتی، با عجله عمل کنند.

بخوانید
افزایش وام های فلش DeFi به بیش از 130 میلیون دلار

بیت کویننمودار ۴ ساعته BTC / USDT. منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته نشان می دهد که خریداران قیمت جفت ارز BTC/USDT را به سطوحی بالاتر از مقاومت ۵۷،۵۰۰ دلار رسانده اند اما نتوانسته اند آن را در همان سطح حفظ کنند. به این ترتیب، فروشنده ها قیمت را به پایین تر از این سطح کشانده و در تلاش هستند حمایت ۲۰-EMA را بشکنند. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال دارد این جفت ارز تا مرز ۵۰-SMA سقوط کند.

بازگشت شدید این حمایت می تواند خریداران را تشویق کند یک بار دیگر برای عبور از مانع ۵۷،۵۰۰ دلاری تلاش کنند. در صورت موفقیت آنها، این جفت ارز می تواند سفر خود به سمت تراز ۶۱،۸۲۵.۸۴ دلار را دوباره آغاز کند. برعکس، اگر فروشنده ها قیمت را به زیر ۵۰-SMA بکشانند، احتمال ریزش قیمت تا تراز ۵۰،۴۶۰ دلار افزایش می یابد.

SOL/USDT

روز اول ماه می قیمت سولانا (SOL) بالاتر از مقاومت ۴۸.۶۴ دلار شکست و دیروز به بالاترین سطح خود در ۴۹.۹۹ دلار رسید. با این حال، سطح روانی ۵۰ دلار به عنوان یک مقاومت مهم عمل می کند و فروشنده ها توانستند در این سطح قیمت را تا زیر ۴۸.۶۴ دلار کاهش دهند.

سولانانمودار روزانه SOL / USDT. منبع: TradingView

اگر فروشنده ها بتوانند برای دو روز قیمت این ارز را زیر ۴۸.۶۴ دلار نگه دارند، جفت ارز SOL/USDT می تواند تا سطح حمایت ۴۰.۵۱ دلار سقوط کند. بازگشت شدید این حمایت نشان می دهد که خریداران با هر بار ریزش قیمت دست به خرید می زنند. پس از آن، خریداران یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا مقاومت ۵۰ دلاری را پشت سر بگذارند.

در صورت موفقیت، ممکن است این جفت ارز مرحله بعدی روند صعودی خود را آغاز کند. این حرکت می تواند تا رسیدن به تراز ۵۶.۷۷ دلار و سپس ۶۸.۰۵ دلار ادامه یابد. شیب صعودی میانگین متحرک و قرارگیری RSI در نزدیکی منطقه اشباع خرید نشان می دهد مسیر دارای کمترین مقاومت و مسیری صعودی است.

اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۸ دلار) برسد، این دیدگاه مثبت فاقد اعتبار خواهد شد. در چنین شرایطی، این جفت ارز می تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲۶ دلار) اصلاح شود.

سولانانمودار ۴ ساعته SOL / USDT. منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته نشان می دهد که خریداران در تلاشند از ۲۰-EMA دفاع کنند. اگر آنها بتوانند قیمت را از منطقه مقاومت بالا سری در ۴۸.۶۴ دلار به ۴۹.۹۹ دلار برسانند، احتمالا مومنتوم این حرکت افزایش خواهد یافت. افزایش تدریجی ۲۰-EMA و قرار گرفتن RSI در منطقه مثبت نشان می دهد که خریداران تا حدودی برتری دارند.

برخلاف این فرض، اگر یک بار دیگر قیمت از مقاومت بالاسری کاهش یابد، احتمال شکست به زیر میانگین های متحرک افزایش می یابد. به دنبال این حرکت، ممکن است فروشنده ها قیمت را تا ۴۰.۵۱ دلار کاهش دهند. یک بازگشت شدید از این حمایت می تواند این جفت ارز را برای چند روز در این بازه در نوسان نگه دارد.

بخوانید
بلومبرگ: آمریکایی ها با کاهش ارزش دلار, بیت کوین خرید و فروش می کنند

HT/USDT

روز اول می توکن هوبی (HT) از سطح مقاومت ۲۶.۸۹ دلار عبور کرد و دیروز به بالاترین قیمت خود در ۲۹.۵۴ دلار رسید. با این وجود، فروشنده ها در تلاشند قیمت را تا زیر سطح شکست کاهش دهند و خریداران هیجان زده را به دام بیندازند.

هوبینمودار روزانه HT / USDT. منبع: TradingView

اگر قیمت کاهش یابد و به مدت سه روز زیر ۲۶.۸۹ دلار باقی بماند، جفت ارز HT/USDT می تواند به تدریج تا مرز ۲۲ دلار کاهش یابد. بازگشت شدید این حمایت می تواند این جفت ارز را برای چند روز در بازه ای محدود در نوسان نگه دارد.

برعکس، اگر خریداران از حمایت ۲۶.۸۹ دلاری دفاع کنند یا زیر ۲۵ دلار عقب ننشینند، پیشنهاد خرید قوی در هر افت جزئی است. شکست بالای ۲۹.۵۴ دلار می تواند روند صعودی را با هدف بعدی ۳۶.۵۴ دلار از سر بگیرد.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۰.۵۴ دلار) افزایش یافته و RSI در منطقه اشباع خرید قرار دارد. این واقعیت نشانگر برتری خریداران می باشد.

هوبینمودار ۴ ساعته HT / USDT. منبع: TradingView

در حال حاضر، خریداران و فروشنده ها برای در دست گرفتن کنترل اوضاع در نزدیکی سطح ۲۶.۸۹ دلار با یکدیگر مبارزه می کنند. اگرچه فروشنده ها توانسته بودند قیمت را به ۲۶.۱۰ دلار برسانند، اما موفق به حفظ سطوح پایین تر نشدند. این نشان می دهد که خریداران هنگام افت قیمت خرید می کنند.

افزایش میانگین های متحرک و واقع شدن RSI در نزدیکی منطقه اشباع خرید نشان می دهد که خریداران برتری دارند. با این حال، خریداران به سختی می توانند قیمت را تا مرز ۲۹.۵۴ دلار بکشانند. این می تواند در کوتاه مدت منجر به ایجاد نوسانات شدیدی شود.

شکست قیمت زیر ۲۶ دلار می تواند آن را تا ۲۰-EMA کاهش دهد. اگر قیمت از این سطح بازگردد، خریداران یک بار دیگر تلاش می کنند روند صعودی را از سر بگیرند. در مقابل، شکست زیر میانگین متحرک ساده ۲۰ روزه می تواند آغازگر یک روند اصلاحی عمیق تر باشد.

ETC/USDT

فروشنده ها سعی می کنند حرکت صعودی اتریوم کلاسیک (ETC) را در منطقه مقاومت بالاسری ۳۸ تا ۴۱.۶۱ دلار متوقف کنند. با این حال، سایه بلند کندل استیک دیروز نشان می دهد که معامله گران در سطوح پایین تر خرید می کنند.

اتریوم کلاسیکنمودار روزانه ETC / USDT. منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۸.۷۴ دلار) و قرارگیری RSI در منطقه اشباع خرید نشان دهنده برتری خریداران می باشد. اگر خریداران قیمت را از مقامت بالاسری عبور دهند، جفت ارز ETC/USDT می تواند روند صعودی خود را از سر گرفته و تا ۵۳.۲۱ دلار افزایش یابد.

برخلاف این فرض، اگر قیمت از منطقه مقاومت بالاسری پایین بیاید، فروشنده ها سعی می کنند این جفت ارز را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهند. شکست قیمت زیر این حمایت نشان می دهد که مومنتوم حرکت صعودی کاهش یافته و این جفت ارز می تواند تا ۲۲.۲۰ دلار سقوط کند.

بخوانید
۱۰ توصیه برای اینکه سبد سهام ارز دیجیتال خود را سودآور کنید!

اتریوم کلاسیکنمودار ۴ ساعته ETC / USDT. منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حال افزایش بوده و RSI در منطقه اشباع خرید قرار دارد. این وضعیت نشان می دهد خریداران کنترل اوضاع را در دست دارند. با این وجود فروشنده ها به راحتی میدان را خالی نمی کنند. آنها سعی خواهند کرد این حرکت صعودی را در منطقه مقامت بالاسری متوقف کنند.

شکست قیمت زیر ۲۰-EMA اولین نشانه از کاهش مومنتوم حرکت صعودی این ارز است. این اتفاق می تواند قیمت را تا مرز میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش دهد. چنین حرکتی می تواند این جفت ارز را برای چند روز در نوسان قرار دهد.

AAVE/USDT

خریداران دیروز رمزارز آوی (AAVE) را به سطوحی بالاتر از مقاومت ۴۸۹ دلار رساندند. با این حال، نتوانسته اند فشار خرید را در سطوح بالاتر حفظ کنند. به این ترتیب، فروشنده ها قیمت را به محدوده ۴۸۰ تا ۲۸۰ دلار بازگرداندند. این نشان می دهد که فروشنده ها در تلاشند خریداران هیجان زده ای را که در این بازه هنگام ریزش خرید می کنند را به دام بیندازند.

آوینمودار روزانه AAVE / USDT. منبع: TradingView

اگر قیمت تا زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۱۵ دلار) کاهش یابد، نشان می دهد که خریداران هنگام افت قیمت خرید نمی کنند. این اتفاق می تواند قیمت را تا مرز میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۳۸۳ دلار) کاهش دهد و باعث شود جفت ارز AAVE/USDT برای چند روز دیگر در داخل این بازه در نوسان قرار بگیرد.

برعکس، اگر این جفت ارز از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردد، نشان دهنده انباشت این ارز در سطوح پایین تر است. سپس خریداران یک بار دیگر تلاش خواهند کرد قیمت را به ۵۸۱.۶۷ دلار برسانند. شکست در این سطح می تواند آغازگر حرکت به سمت تراز ۶۹۸ دلار باشد.

آوینمودار ۴ ساعته AAVE / USDT. منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته نشان می دهد که خریداران هنگام ریزش تا سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برای خرید اقدام کرده و دوباره تلاش خواهند کرد قیمت را از منطقه مقاومت ۴۸۹ تا ۵۱۲ دلار عبور دهند. میانگین های متحرک صعودی و قرارگرفتن RSI بالای سطح ۶۳ نشان می دهد مسیر دارای کمترین مقاومت، در روند صعود است.

اگر فروشنده ها قیمت را به زیر ۲۰-EMA بکشانند، این دیدگاه صعودی به تدریج اعتبار خود را از دست خواهد داد. این می تواند نشان دهنده بیشتر بودن عرضه نسبت به تقاضا باشد. پس از آن، ممکن است این جفت ارز تا ۵۰-SMA سقوط کند. در صورتی که این حمایت حفظ شود، ممکن است این جفت ارز قبل از شروع حرکت صعودی بعدی خود، برای چند روز دیگر در بازه بین ۴۲۰ تا ۴۸۹ دلار تثبیت شود.

منبع: cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

[theme-my-login]