فیماچارت - آموزش و تحلیل بازارهای مالی

فرابورس دوباره تعلیق شد!

فرابورس

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ با رشد بیش از ۲۱ هزار و ۷۳۰ واحدی به پله یک میلیون و ۴۹۶ هزار واحدی رسید. روز گذشته بود که نماد فرابورس در ساعت ۹ و ۳۱ دقیقه، متوقف شد! یک ساعت نگذشته بود که این نماد دوباره بازگشایی شد و مچینگ قیمتی انجام و دوباره این نماد بازگشایی شد! در این نماد چه خبر است؟  روز گذشته مورخه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۹ و ۳۱ دقیقه بود که نماد فرابورس با پیام زیر متوقف شد:

به اطلاع می‌رساند؛ نماد معاملاتی شرکت فرابورس ایران (فرابورس ۱) جهت بررسی معاملات مطابق با ماده ۱۲ مکرر ۶ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران متوقف شد.

در ماده ۱۲ مکرر ۶ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس آمده است:

در صورتیکه معاملات اوراق بهادار مظنون به استفاده از اطلاعات نهانی یا دستکاری قیمت باشد، فرابورس می‌تواند ضمن اعلام به عموم نماد معاملاتی اوراق بهادار را متوقف نماید. بازگشایی نماد معاملاتی پس از بررسی‌های لازم، با محدودیت دامنه نوسان حداکثر یک روز معاملاتی خواهد بود.

این ظن در کمتر از یک ساعت برطرف شد و در ساعت ۱۰ و ۳۷ دقیقه با اطلاعیه مدیر عملیات بازار فرابورس ایران این نماد به معاملات بازگشت:

به اطلاع می‌رساند؛ نماد معاملاتی شرکت فرابورس ایران (فرابورس ۱)، پس از بررسی معاملات، از طریق انجام حراج ناپیوسته با محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش، امروز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ آماده انجام معامله می‌باشد. لازم به ذکر است پس از انجام حراج ناپیوسته و حذف سفارشات، در صورت لزوم بازگشایی مرتبه دوم اطلاع رسانی می‌شود. در غیر اینصورت انجام معاملات در نماد‌های مذکور به صورت حراج پیوسته در دامنه مجاز قیمتی قبل از برگزاری حراج ناپیوسته امکان پذیر است.

به هر حال با همه کش و قوس‌ها این نماد در ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه به روند معاملات بازار بازگشت.

دوباره امروز ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ این نماد با اطلاعیه مدیر عملیات بازار فرابورس ایران به همان دلیل روز گذشته یعنی ظن دستکاری بازار یا ظن استفاده از اطلاعات نهانی در معاملات متوقف شد. در این اطلاعیه آمده بود:

به اطلاع می‌رساند؛ مطابق با اطلاعیه منتشره در تارنمای کدال، با توجه به وجود ظن دستکاری بازار یا ظن استفاده از اطلاعات نهانی در معاملات شرکت فرابورس ایران، نماد معاملاتی (فرابورس ۱) جهت بررسی معاملات حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ متوقف شد.

این رفت و برگشت‌های نماد فرابورس، سئوالات زیادی را این روز‌ها برای سهامداران ایجاد کرده است. از جمله اینکه چرا این نماد به این سرعت بسته و بازگشایی شد؟ یا اینکه چرا این نماد‌های فراکاب در زمان اصلاح بازار بسته می‌شوند؟

به نظر بد نیست که یکی از مسئولین سازمان فرابورس در این باره توضیحاتی را ارائه دهد تا پرسش‌های سهامداران بی جواب باقی نماند.
منبع:نبض بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

[theme-my-login]