فیماچارت - آموزش و تحلیل بازارهای مالی

معرفی ارز دیجیتال Kadena (کادنا) + توکن KDA

کادنا
ارز دیجیتال کادنا یک بلاکچین هیبریدی عمومی و خصوصی (Permissioned) است. بلاکچین عمومی این رمزارز یک سیستم اثبات کار (Proof of Work) پیشرفته و با عملکردی قدرتمند است که در عین برخورداری از سطح امنیت و یکپارچگی بلاکچین بیت کوین، مقیاس پذیری و توان عملیاتی آن را نیز بهبود بخشیده است. در ارز دیجیتال Kadena فقط روی سرعت، امنیت و سادگی تمرکز شده است. این سه ویژگی باعث شده که این پروژه از همین حالا به موفقیت‌های زیادی برسد و بسیاری از شرکت‌های حوزه اقتصاد، سلامت و بیمه از آن استفاده کنند.

همان‌طور که اشاره شد، کادنا در بلاکچین خود از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌کند. البته همه ما از مشکلات و معایب استفاده از این نوع مکانیزم آگاه هستیم و می‌دانیم که استفاده از سیستم PoW معمولاً به معنای سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها و توان عملیاتی پایین است. اما Kadena برای حل این مشکل راه‌حلی کاربردی دارد تا بتواند سرعت را به سیستم اثبات کار بیاورد. در واقع توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال Kadena راهی برای شاردینگ (Shard) مکانیزم اثبات کار پیدا کرده‌اند تا مشکل مقیاس پذیری را حل کنند. توکن بومی پروژه کادنا هم KDA نام دارد که بسیار امن و مقیاس‌پذیر است.

زبان اختصاصی برای قرارداد هوشمند

ارز دیجیتال Kadena یک زبان اختصاصی برای قراردادهای هوشمند خود دارد که Pact نام دارد. Pact در واقع یک زبان متن باز و در حال تکامل برای قراردادهای هوشمند است که اولین هدف آن استفاده در بلاکچین‌ها است. زبان Pact روی تسهیل مفهوم معامله با ترکیب بهینه‌ای از عملکرد تأیید هویت، مدیریت اطلاعات و جریان کاری تمرکز دارد.

زبان Pact به زبان انگلیسی است و طراحی آن به گونه‌ای است که یادگیری و استفاده از زبان قراردادهای هوشمند را بسیار ساده می‌کند. البته در عین سادگی می‌تواند به کمک قابلیت‌هایی مثل تشخیص باگ خودکار، پشتیبانی از کدهای خارجی (بدون کاهش کنترل) و مدیریت خصوصی و جمعی، از پروژه‌های پیچیده و پیشرفته نیز پشتیبانی کند.

کادنا

بلاکچین کادنا در عمل

در ادامه برخی از موارد استفاده از بلاکچین کادنا را آورده‌ایم. مشتریان کادنا در چندین صنعت هستند و با تکنولوژی بلاکچین این ارز دیجیتال مشکلات به‌خصوص کمپانی خود را حل می‌کنند. این بلاکچین به عنوان روشی برای به اشتراک‌گذاری داده به کار می‌رود و همین حالا هم توسط بسیاری از کمپانی‌های مختلف فعال در حوزه‌هایی مثل اقتصاد، سلامت و … به کار گرفته می‌شود.

مدیریت سرمایه

صندوق‌های قابل معامله (ETF) در دهه گذشته رشد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. بازار به سرعت در حال رشد و گسترش است و همواره شرکت‌ها و پروژه‌های جدید وارد آن می‌شوند. این باعث می‌شود که در بحث مدیریت سرمایه رقابت بسیار حساسی ایجاد شود. بلاکچین ارز دیجیتال Kadena می‌تواند فرصت‌های بیشتری برای بهبود کارایی ارائه کند. صندوق USFC در حال حاضر برای بهبود فرآیند مدیریت سرمایه خود از تکنولوژی کادنا استفاده می‌کند.

امکانات هیبریدی و دوگانه کادنا یک انتخاب ایده‌آل برای مدیران سرمایه است؛ زیرا مقیاس‌پذیری مورد نیاز در صنعت مدیریت سرمایه را، در عین مدیریت اطلاعاتی که به طور ذاتی هم می‌تواند عمومی و هم محرمانه باشد، ارائه می‌کند. زبان Pact در سیستم‌های عمومی و خصوصی بلاکچین کادنا کاربرد دارد. بنابراین USFC از مکانیزم اثبات کار این ارز دیجیتال استفاده می‌کند تا در عین برخورداری از امنیت کامل بتواند راه را برای همکاری بین‌المللی با شرکت‌های دیگر هموار کند.

تست کرونا

از نظر مراقبت‌های بهداشتی و سلامت جامعه، ارز دیجیتال کادنا به تازگی روی حل بحران ویروس کرونا تمرکز کرده است. اپلیکیشن جدید کادنا می‌تواند با ارائه امکان جست‌وجوی محل‌های ارائه کیت تست کرونا، اعتبار تست‌های کرونا را تأیید کند. این اپلیکیشن امکان برقراری ارتباط را برای متخصصین بهداشتی و بیماران و همچنین ذخیره نتیجه تست‌ها به روشی امن، فراهم می‌کند.

این اپلیکیشن برای اطمینان از اعتبار و اصالت تست‌های کرونا، از کد QR استفاده می‌کند. این سیستم سپس کلیدها را ثبت می‌کند تا هیچ کس نتواند به صورت تصادفی یک نتیجه را ثبت کند. با نگهداری از تصویر کد QR تست، هر کسی می‌تواند با ورود به اپلیکیشن نسبت به نتیجه تست کرونای خود آگاه شود. با این کار، تعویض تست‌های واقعی با نمونه تقلبی غیرممکن می‌شود.

قاچاق دارو هم مشکل بزرگ دیگری است که ارز دیجیتال کادنا برای حل آن تلاش می‌کند. صنعت سلامت مدت زیادی است که در ردیابی و نظارت بر داروها و کنترل آنها مشکل دارد. این مشکل، به‌ خصوص در کشورهای در حال توسعه که داروهای مهم در بازارهای سیاه آنها به فروش می‌رسند، اهمیت بسیار بیشتری دارد. در زنجیره تأمین دارو افراد و سازمان‌های زیادی دخالت دارند؛ بنابراین نظارت و ردگیری داروها با تکنولوژی قدیمی بسیار چالش‌برانگیز است.

ویژگی منحصربه‌فرد این بلاکچین هیبریدی به این معنا است که می‌توان یک نشانگر عمومی روی داروها درج کرد و سپس اطلاعات و سوابق دیگرِ مربوط به آن دارو به صورت محرمانه ذخیره می‌شود.

آینده ارز دیجیتال Kadena

کادنا برنامه‌های هیجان‌انگیز و بزرگی برای آینده دارد. مدیر عامل کادنا، ویل مارتینو در این باره می‌گوید:

نکته هیجان‌انگیز و مهم این است که بلاکچین عمومی عرضه شده و قراردادهای هوشمند در حال راه‌اندازی هستند و این به ما قدرتی داده تا با محصولاتی به نام اپلیکیشن‌های هیبریدی، بازار را تکان دهیم. این اپلیکیشن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هم در بلاکچین خصوصی اجرا شوند و هم قرارداد هوشمندی داشته باشند که به افرادی که در بخش عمومی هستند، امکان تعامل با زنجیره خصوصی را بدهند.

بدیهی است که ارز دیجیتال Kadena در صنعت حساس و مهمی کار می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی این پروژه، برآورده کردن نیازهای کاربران سازمانی است. کادنا اما این مشکل را حل کرده و امروز می‌تواند بیش از ۱۰ زنجیره را پردازش کند و در آینده با گسترش مجموعه، این تعداد به ۱۰,۰۰۰ زنجیره نیز خواهد رسید. در واقع چندی پیش کادنا توانسته تعداد زنجیره‌های پشتیبانی شده خود را از ۱۰ به ۲۰ برساند و این باعث شده که پلتفرم بلاکچین هیبریدی این پروژه بتواند در ثانیه ۴۸۰,۰۰۰ تراکنش را پردازش کند.

تیم سازنده این کوین معتقد است که می‌تواند باعث جهشی بزرگ در پذیرش و افزایش محبوبیت این تکنولوژی شود. مارتینو در این باره می‌گوید:

این یک لحظه حساس و سرنوشت‌ساز برای شرکت‌ها و سازمان‌ها است. این سازمان‌ها تا حالا پلتفرمی نداشته‌اند که بتوانند از پلتفرم بلاکچینی عمومی آن استفاده کنند و اطمینان داشته باشند که اگر محصولات خود را در آن بلاکچین اجرا کنند، توان عملیاتی لازم را دریافت خواهند کرد.

موسس ارز دیجیتال Kadena

تیم نخبه ارز دیجیتال کادنا سابقه‌ای طولانی در بانکداری دارند. مدیر عامل کادنا ویل مارتینو (Will Martino) در ارائه ایده‌های خاص در دنیای بلاکچین‌های هیبریدی و خصوصی شهرت زیادی دارد. ویل قبل از تأسیس کادنا در کنار هم‌بنیانگذار کادنا، یعنی استوارت پاپجوی (Stuart Popejoy)، به مدت زیادی در مرکز بلاکچین جی پی مورگان (J.P Morgan) کار می‌کرد. این دو در کنار هم اولین بلاکچین این کمپانی، Juno را خلق کردند. ویل قبل از جی پی مورگان به عنوان رئیس بخش فناوری در کمیته ارز دیجیتال کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا، مهندس نرم‌افزار برای شرکت AxialMarket و بخش مدیریت مشتریان ION Trading کار کرده است.

تیم سازنده ارز دیجیتال Kadena هم از حضور رهبری نخبه بهره می‌برد که سابقه‌ای چندین ساله در توسعه نرم‌افزار صنعت دفاع دارد. در واقع باید گفت که تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال از راه‌حل‌های لازم برای مشکلات صنایع مختلف باخبر هستند و روش ایجاد و ارائه آن را نیز می‌دانند.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال Kadena

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ارز دیجیتال کادنا توکن KDA را ارائه می‌دهد که تعداد کل توکن‌های آن ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ عدد است و حدود ۱۶۰ میلیون از آن در شبکه گردش دارد. در زمان نگارش مقاله، این توکن با ارزش بازار کلی حدود ۲ میلیارد دلاری در جایگاه ۶۳ وبسایت CoinMarketCap قرار دارد.

توکن KDA اولین بار با قیمت ۰.۳۲ دلار در یکم جولای ۲۰۲۰ در وبسایت CoinMarketCap پذیرفته شد. این توکن در سال ۲۰۲۰ نتوانست از سطح ۰.۸ دلار عبور کند و بعد از ثبت این قله در تاریخ ۸ آگوست، دوباره سقوط کرد. این سقوط به حدی بود که پایین‌ترین قیمت برای توکن KDA در ژانویه ۲۰۲۱ و در سطح ۰.۱۲ دلار ثبت شد.

در مارس ۲۰۲۱، قیمت این توکن به صورت ناگهانی صعود کرد و توانست قله ۱.۷۶ را ثبت کند. البته این صعود مدت زیادی طول نکشید و بعد از ۴ ماه قیمت توکن KDA دوباره به ۰.۳۳ دلار رسید. همچنین بالاترین رکورد قیمتی به ثبت رسیده از این توکن ۲۸.۲۵ دلار بوده است.

ارز دیجیتال کادنا را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

ارز دیجیتال Kadena یا همان توکن KDA در حال حاضر در صرافی‌های زیادی از جمله KuCoin ،Bittrex ،CoinEx و Hotbit لیست شده است. بنابراین برای خرید این توکن می‌توانید با خرید تتر (USDT) و ثبت نام در یکی از این صرافی‌ها، شروع کنید.

لازم به ذکر است که این صرافی‌ها برای کاربران ایرانی مسدود هستند و برای استفاده از آنها باید از نرم‌افزار تغییر IP استفاده شود. متأسفانه هنوز صرافی‌های ایرانی توکن KDA را عرضه نمی‌کنند؛ بنابراین برای خرید این توکن فقط باید به صرافی‌های معرفی‌شده در بالا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

[theme-my-login]