فیماچارت - آموزش و تحلیل بازارهای مالی

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل (GrayScale)

گری اسکیل

صندوق گری اسکیل (Grayscale)، از زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری ارز دیجیتال کارنسی گروپ است که آن را با نماد DCG نشان می دهند. این شرکت های سرمایه گذاری از سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را شروع کرد و حوزه فعالیت آن در زمینه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است. مهم ترین مدیریتی که این شرکت انجام می دهد در زمینه مدیریت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر مهم ترین صندوق آن تابع در ایالات متحده گری، بیت کوین تراست است که با نماد GBTC نشان داده می شود. برای اینکه با گری اسکیل و در مورد نوع سرمایه گذاری این صندوق در ارزهای دیجیتال آشنا شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

پیشینه و موسس صندوق گری اسکیل(GrayScale) 

این صندوق برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط بری سیلبرت(Barry Silbert)، فعالیت خود را شروع کرد و در سال ۲۰۱۷ توانست بیش از ۲۰۸ میلیون دلار دارایی را در تراست سرمایه گذاری کند. این شرکت تا مارس ۲۰۱۸ علاوه بر بیت کوین، سرمایه گذاری های خود را در ارزهای دیجیتال دیگری همچون لایت کوین، اتریوم کلاسیک، ریپل، بیت کوین کش و زی کش نیز انجام داد. تا آن زمان سرمایه گری اسکیل بیش از ۲.۱ میلیارد دلار را مدیریت می کرد. این شرکت در ژانویه ۲۰۱۸، سرمایه گذاری برای هورایزن، ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مشابه زی کش را ایجاد و راه اندازی کرد.

براساس گزارشاتی که این صندوق اعلام کرده است در حدود ۵۶ درصد از سرمایه های جمع آوری شده در نیمه اول سال ۲۰۱۸ از موسسات، ۲۰ درصد از طریق سرمایه گذاران شخصی معتبر، ۱۶ درصد از سرمایه گذاران بازنشسته و ۸ درصد از سرمایه مشاغل خانوادگی تامین شده است. در سال ۲۰۲۰، باری سیلبرت مدیرعامل گری، طی یک توئیتی اعلام کرده است که این شرکت در طی یک روز ۳۰۰ میلیون دلار افزایش سرمایه داشته است. این صندوق در کمتر از ۶ ماه، ۱۶۰ درصد موجودی بیت کوین خود را افزایش داد و از این طریق خیلی سریع توانست سرتیتر خبرها را به خود اختصاص دهد.

GBTC چیست؟

گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust)، بزرگترین صندوق بیت کوین در جهان بوده که به عنوان اولین ابزار سرمایه گذاری در نوع خود محسوب می شود. این صندوق به صورت منظم گزارشات مالی خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ارائه می کند. سهام GBTC، بخشی از سیستم مالی سنتی بوده که قیمت ارزهای دیجیتال را ارائه می دهد که توسط سرمایه گذاری های گری اسکیل ردیابی می شود. این شرکت زیرمجموعه شرکت های مدیریت دارایی دیجیتال جهان و بخشی از گروه ارز دیجیتال DCG است که خود شرکت مادر Coindesk است.

این شرکت ابتدا در سال ۲۰۱۳ و با عنوان بیت کوین اینوستمنت تراست، ایجاد شد. این صندوق با استفاده از شاخص XBX توسط تریدبلاک ارائه شده و شرکتی بوده که اخیرا توسط Coindesk خریداری شده است. قیمت بیت کوین را ردیابی کرده و سرمایه گذاران تایید شده در این نوع پلتفرم قادر به خرید سهام صندوق به صورت مستقیم با ارزش خالص دارایی NAV یا ارزش دارایی در بازار در معاملات خصوصی روزانه است. بعد از گذشت یک دوره ۶ ماهه که طی آن یک دارایی قفل می شود، می توانند این سهام را در بازار ثانویه به سرمایه گذاران خرد بفروشند.

روش کار صندوق گری اسکیل چگونه است؟ 

این صندوق به سرمایه گذاران این قابلیت را می دهد تا بدون خرید، بیت کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال را در لیست صندوق خود اضافه کرده و از این طریق سرمایه گذاری کنند. در نهایت با قرار دادن آن در بورس سهام از معاملات برای کاربران خود سود ایجاد شود. اما چه چیزی موجب شده است که سرمایه گذاران به جای خرید بیت کوین، سهام GBTC خریداری کنند؟ دلیل این کار این است که صندوق سرمایه گذاری تراست بیت کوین گری اسکیل موجب تسهیل و اطمینان خاطر سرمایه گذاران در انجام معاملات بیت کوین می شود.

از آنجایی که تمام فعالیت هایی که این صندوق انجام می دهد تحت نظر SEC است و به عبارتی در این روش نیازی به خرید مستقیم بیت کوین و همچنین دغدغه نگهداری از آن نیست. از دیگر مزایایی که این صندوق دارد این است که تمام سرمایه گذاران می توانند تمام سفارشات خود را با کمترین خطا انجام دهند.

امکان سرمایه گذاری برای تمام افراد وجود دارد؟

این صندوق تا سال ۲۰۱۵، تنها به سرمایه گذاران مورد تایید خود مجوز خرید سهام می داد اما بعد از آن سرمایه گذاران خرد دیگر هم می توانند از این صندوق سهام بخرند. سرمایه گذاران صندوق این قابلیت را به کاربران خود می دهد تا در معاملات روزانه خود شرکت کرده و دیگر افراد می توانند سهام GBTC در بازارهای ثانویه و دیگر پلتفرم های فیدلیتی نیز خریداری کنند.

سرمایه گذاران اصلی گری اسکیل چه کسانی هستند؟

براساس گزارشاتی که که از این شرکت اعلام شده است، بزرگترین سرمایه گذاران این صندوق عبارتند از:

۱. تورسو اینوستمنت (Torso Investments LLC)

۲. آی اف پی ادوایزرز (IFP Advisors Inc)

۳. آرک اینوستمنت منیجمنت (Ark Investment Management LLC)

۴. چرچیل منیجمنت (Churchill Management Crop)

رمز ارزهای صندوق گری اسکیل و اضافه شدن آلت کوین های جدید به آن

چند ماه گذشته این صندوق لیستی از آلت کوین های جدیدی را ارائه کرده است که قرار است این آلت کوین های جدید را به فهرست صندوق خود اضافه کند. با اضافه شدن این ارزهای دیجیتال به این صندوق، رشد گسترده ای در این صنعت اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر آلت کوین های جدیدی که به این صندوق اضافه خواهند شد شامل:

  • آوه
  • اتمیک
  • کاردانو
  • مونرو
  • یونی سواپ
  • پولکادات
  • سولانا

اهداف صندوق گری اسکیل چیست؟

در این قسمت می خواهیم به بررسی اهداف صندوق بپردازیم و اینکه هدف اصلی شرکت از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین چیست؟ برای بررسی اهداف صندوق از چارت زیر استفاده می کنیم.

صندوق گری اسکیل

طبق چارت ارائه شده توسط شرکت سرمایه گذاری گری، هنوز در ابتدای راه هستیم. فناوری بلاک چین قرار است دنیای ما را تغییر دهد. در این چارت مقایسه ای بین انواع کلاس دارایی ها را انجام داده و این راه، کاملا مشخص است که دارایی های دیجیتال در ابتدای راه رشد خود هستند. براساس تورم جهانی، بیشتر دارایی ها به خصوص بیت کوین می تواند به عنوان یک منبع ذخیره ارزش محافظت شده در برابر تورم باشد. از دیگر اهداف شرکت می توان به تاسیس صندوق های ETF برای مبارزه با ETFهای کانادایی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

فیماچارت

به فیماچارت خوش آمدید

خوشحالیم که ما را انتخاب کردید

[theme-my-login]