بورساخبار بورس و اقتصاد

پیش بینی بورس شنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۲

بازار آخرین چهارشنبه تیرماه دو فاز کاملا متفاوت را سپری کرد. اتمسفر مثبت سه‌شنبه هفته گذشته، به روز چهارشنبه نیز سرایت کرده بود. در هفته آخر تیرماه بازار بالاخره توانست پس از ۹ روز تیره که منجر به افت چشمگیر ارتفاع نماگر‌های تالار شیشه‌ای شد، در واکنش به ارزندگی قابل تامل سهام، جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین اندک تحرکات مثبت اسکناس آمریکایی، با جریان قوی تقاضا همراه شود.

در حالی که بازار سهام روز پایانی هفته را با نمایش قدرتمند خریداران آغاز کرده بود، خبر رد اصلاحیه نرخ خوراک بار دیگر نمک به زخم سهامداران پاشید و موج سنگینی از فروش صنایع بازار را حتی آن‌هایی که ربطی به افزایش نرخ خوراک نداشتند، فراگرفت. بر همین اساس شاخص کل قسمتی از مسیر صعودی خود را پس گرفت و با قرار گرفتن در ارتفاع دو میلیون و ۱۶ هزار واحدی ایستاد.

نوشته های مشابه

از سوی دیگر شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۹ هزار و ۳۵۷ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد رشد کرد و به سطح ۷۱۲ هزار و ۵۳۹ واحد رسید.

بورس تهران زیر ذره‌بین آمار و ارقام

روز چهارشنبه حجم معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی به ۹.۹ میلیارد برگه سهم رسید که نسبت به روز گذشته خود، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون برگه سهم کاهش داشت! در همین حال ارزش معاملات خرد نیز در سطح ۶ هزار و ۹۰۴ میلیارد تومان قرار گرفت که نسبت به روز سه‌شنبه افزایش اندکی را تجربه کرد.

با این حال ۷۳.۹ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خارج شد که نشان از شناسایی فرصت خروج از سوی سهامداران داشت. صندوق‌های درآمد ثابت نیز با ورود ۱۰۰ میلیارد تومانی پول حقیقی مواجه شدند که حاکی از شک و ترید سهامداران نسبت به تداوم روند صعودی بازار است.

گزارش‌های فصلی به داد بورس می‌رسند؟

شرایط فعلی به وضوح نشان می‌دهد ترس در میان فعالان بورسی بسیار بالا رفته است. فرار سرمایه از بازار طی روز چهارشنبه در کنار ورود پول بالا به صندوق‌های درآمد ثابت به خوبی این موضوع را تصدیق می‌کند. دلیل عمده آغاز نشدن حرکت قدرتمند شاخص تا به امروز، ترس حاکم بر سنتیمنت بازار است.

برگزاری مجامع در کنار اصلاح قیمتی بازار که از نیمه اردیبهشت‌ماه آغاز شد، نسبت‌های P/E سهام را به سطوح بسیار ارزنده‌ای برده است. از آن سو اما انتظارات اهالی بازار سرمایه از گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها بسیار مثبت ارزیابی می‌شود. سهامداران منتظرند تا با انتشار بقیه گزارش‌های سه‌ماهه، ترس ناشی از تصمیمات دولت گرفته شود.

سناریوی دیگری که برخی از تحلیلگران به آن معتقدند، ورود مستقیم سران سه قوه به موضوع مصوبه افزایش نرخ خوراک است. در جریان هفته‌های اخیر انتقادات زیادی به عملکرد دولت که با شعار «رشد تولید» تناقض داشته است، مطرح شد. از این رو برخی از کارشناسان وزن زیادی را به ورود سران سه قوه برای رسیدگی به این موضوع و همچنین  نتیجه مثبت آن برای صنایع پتروشیمی می‌دهند.

در صورت وقوع این سناریو می‌توان بازگشت بازار به ریل صعودی خود را محتمل دانست.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به همه مطالب یاد شده انتظار می‌رود در هفته پیش رو بورس تهران ابتدای هفته را با جریان منفی آغاز کند اما در ادامه و با از بین رفتن هیجانات فروش، منطق بیشتری بر تصمیمات اهالی بازار حاکم شود. از این رو انتظار می‌رود بازار در روزهای پایانی تیرماه و هفته اول مردادماه تعادل بیشتری از خود نشان دهد.

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا