بورسعرضه اولیه

عرضه اولیه «غزر» به کجا رسید؟

در روز چهارشنبه هفته گذشته عرضه اولیه غزر در بازار ارائه شد که اعتراض بسیاری از کارشناسان و معامله گران بورسی به نحوه قیمت گذاری آن را در پی داشت. این اعتراضات با لغو عرضه اولیه این نماد همراه بود. با فیماچارت همراه باشید.

روز چهارشنبه ۷ خرداد قرار بود بخشی از سهام شرکت زر ماکارون با نماد غزر به صورت عرضه اولیه وارد بورس شود. عرضه‌ اولیه که شب قبل از عرضه با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی سازمان بورس لغو شد.

دلیل این لغو، افزایش قیمت ماکارونی توسط سازمان حمایت و انتشار اطلاعیه بااهمیت گروه الف از سوی این شرکت در وبسایت کدال بود. افزایش قیمت حدود ۴۵ درصدی که موجب شد برآورد سود زر ماکارون رشدی ۱۰ درصدی داشته باشد.

حال با این اوصاف به نظر می‌رسد، قیمت عرضه اولیه نماد «غزر» نسبت به اطلاعیه قبلی حتی افزایش پیدا کند. موضوعی که موجب اعتراض کارشناسان هم شده است چرا که بسیاری از تحلیلگران قیمت ارائه شده در عرضه اولیه را برای نماد غزر بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن می‌دانستند. همچنین افزایش سود ۲۵۰ درصدی میزان سود این شرکت نیز یکی دیگر از نکات قابل بحث تحلیلگران بوده که آنرا غیرواقعی و بلندپروازانه می‌دانند به طوری که ارزش بازار این نماد پیش از ورود به بازار سرمایه ۷۳۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است. از سوی دیگر نسبت P به E بالای این نماد نیز دیگر موردی است که موجب شده برخی تحلیلگران خواستار ارزشگذاری این نماد توسط شرکتی دیگر و کاهش دامنه قیمت عرضه آن شدند.

زر ماکارون در سال مالی ۹۸ بیش از ۹۷۲ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که تقریبا ۲۰۰درصد بیشتر از درآمد سال مالی ۹۷ این شرکت بوده است. با توجه به افزایش ۱۱۳درصدی هزینه‌های این شرکت، سود خالص غزر در سال ۹۸ به ۲۳۰ میلیارد تومان رسیده که نشان از افزایش ۲۴ برابری نسبت به سال ۹۷ دارد. همچنین سود محقق شده به ازای هر سهم ۱۴۴ تومان محاسبه شده است. این در حالی است که سود پایه هر سهم این شرکت ۸۰۹۹ ریال محاسبه شده است و سیاست تقسیم سود پیشنهادی شرکت برای سال مالی ۹۸ حداکثر ۹۰ درصد این سود میان سهامداران است. این شرکت در سال گذشته افزایش سرمایه ۳۰میلیارد تومانی را در کارنامه خود دارد و هم اکنون با سرمایه ۱۶۰ میلیارد تومانی در بورس فعال است. با این حال میزان دارایی‌های این شرکت در سال ۹۸ با رشدی ۵۹ درصدی نسبت به ابتدای سال ۹۷ مواجه شده و به ۷۵۶ میلیارد تومان رسیده است.

با همه اینها هنوز سازمان بورس درباره زمان جدید عرضه اولیه غزر اطلاعیه ای منتشر نکرده است و باز هم باید منتظر بمانیم تا مقامات این سازمان درباره آن تصمیم بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا