بورسعرضه اولیه

عرضه اولیه “وپویا”

همانطور که در مطلب پیشین در فیماچارت خواندید, در تابستان امسال شاهد عرضه اولیه چندین نماد خواهیم بود که اولین آنها فردا چهارشنبه چهارم تیر ماه عرضه خواهد شد. نماد “وپویا” در حالی در  فرابورس عرضه می‌شود که برای خرید آن به نقدینگی کمی نیاز است و شما با کمتر از ۶۵ هزار تومان می توانید این سهم را خریداری کنید.

لازم به ذکر است طبق اعلام قبلی هر فرد می‌تواند حداکثر ۳۰۰ سهم در دامنه قیمتی ۳۹۰ تا ۴۱۰ تومان سفارش بدهد. اما با توجه به آخرین تجربه عرضه اولیه و مشارکت بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در عرضه اولیه پیزد، و ورود افراد تازه وارد به بورس, مبلغی معادل ۶۵ هزار تومان کفایت می کند و بیشتر از این به هر فرد نخواهد رسید.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در وبسایت کدال، شرکت سرمایه‌گذاری پویا در پایان خرداد ماه بیش از ۵ هزار و ۲۸۸ میلیارد ریال در ۷۲ شرکت‌ بورسی و غیر بورسی سرمایه‌گذاری کرده که نسبت به اردیبهشت ماه اندکی افزایش داشته است. اکثر سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در حوزه مواد و محصولات دارویی بوده و پس از آن گروه استخراج کانه‌های فلزی و بانکها و موسسات اعتباری بیشترین سهم را در پورتفوی بورسی وپویا دارند.

وپویا

همچنین این شرکت از سود سهام محقق شده درآمدی ۱۵۱ میلیارد ریالی را محقق کرده است. وپویا از فروش بخشی از سهام شرکت‌های بورسی خود نیز ۸۹ میلیارد ریال در خرداد درآمد کسب کرده است. شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر سهامدار اصلی وپویاست که به جز این نماد نیمی از سهام سرمایه‌گذاری پردیس (پردیس) و شرکت لیزینگ ایران و شرق (ولشرق) را نیز در اختیار دارد. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر ۳۲ درصد از سهام ریشمک را نیز به خود اختصاص داده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در امیدنامه این شرکت، درآمد خالص وپویا در سال مالی ۹۸ بیش از ۳۲۲ میلیارد تومان به ثبت رسیده که نسبت به سال مالی ۹۷ بیش از ۳۹ درصد بیشتر شده است. همچنین سود خالص وپویا نسبت به سال مالی ۹۷ رشدی ۴۳۶ درصدی داشته است که البته این موضوع به دلیل عملکرد ضعیف این شرکت در سال مالی ۹۷ بوده است. همچنین جمع دارایی‌های وپویا در پایان دوره مالی منتهی به ۳۰ بهمن ۹۸ بیش از ۳۹۳ میلیارد تومان بوده که رشدی ۲۸ درصدی نسبت به سال مالی ۹۷ داشته است.

قیمت ۴۱۰ تومانی این سهم در هنگام عرضه اولیه قیمت بسیار جذابی برای نگهداری بلندمدت این نماد به نظر می رسد و با توجه به روند صعودی بازار سهام، امکان رسیدن قیمت این سهم به محدوده ۲۰۰۰ تومانی تا پایان سال جاری وجود دارد. بنابراین هر ریخته شدن صف خریدی می‌تواند فرصتی مناسب برای خرید این سهم محسوب شود.

این شرکت همچنین در اواخر اردیبهشت ۹۹ افزایش سرمایه‌ای ۱۰۰ درصدی را انجام داده و سرمایه خود را از ۲ هزار میلیارد ریال به ۴ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. از سوی دیگر گزارش عملکرد سه ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت وپویا نشان می‌دهد این شرکت درآمدهای عملیاتی خود را در این دوره نسبت به سه ماهه نخست سال ۹۸ حدود ۶۴۵ درصد افزایش داده و به ۱۵۱ میلیارد تومان رسانده است. همچنین سود خالص هر سهم این شرکت نیز در این مدت با رشدی ۶۶۸ درصدی به ۳۷۵ ریال رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا